OLUMLU VE GÜZEL BAKIŞ AÇISIYLA İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER
06 May
4

OLUMLU VE GÜZEL BAKIŞ AÇISIYLA İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER

Yazar: John Okunma Sayısı: 233

Zorlukları, problemleri ve sıkıntıları kendimizi değiştirmek ve geliştirmek için bir fırsat olarak görmeliyiz. Eğer sıkıntılar yaşıyorsak olgunlaşmamız ve gelişmemiş için geçmemiz gereken sınavlar var demektir. Unutmayalım ki, insanı öldürmeyen her sıkıntı birer öğretmendir.


Eğer işlerimiz ters gider, iki yakamız bir araya gelmez ve bir dediğimiz iki olmaz ise, bunu bize Allah yaşatıyor demektir. O bundan haberdardır. O halde iradesine razı olmalıyız. Haşa baş mı kaldıracağız iradesine. Hayır! O halde bunları Allah katında yükselmek için fırsat bilmeliyiz.


Ayrıca sahip olduklarımız için şükretmeliyiz, Bunlara sahip olamayanlar da var. Belki de bu, bizim en mutlu halimizdir. Hem ne malum bundan sonra halimizin daha iyi olacağı! Geleceği bilemeyiz. Hem her şeyi kontrol edemeyiz. Bu nedenle her an bir problem ve sıkıntıyla karşılaşabiliriz. Her an sağlığımız, varsa mal ve mülkümüz vesaire gidebilir. Ve daha neler neler... Bu fani dünyada hiçbir şeyi korumanın garantisi yok. O halde kontrol edemediğimizi kontrol edene bırakmalıyız. 


Aslında ne demin ne gamın içinde sarhoş olmamak lazım. Çünkü her şey GEÇİCi...


Malum hangi düşünceyi çok beslersek o büyür. O halde nefsin arzu ve isteklerine galip gelmek için maneviyatla beslenmek gerekir.

Çözüm nefis terbiyesinde...

Odak noktamız kulluk ve hizmet olmalı. Aksi halde zamanı harcamazsak zaman bizi harcar.


Unutmayalım ki ne kadar mutlu olmaya çalışırsak o kadar mutluluk da kaçar. Bu  nedenle odak noktamızı değiştirmeli.


Kişi arzu ve isteklerine odaklanarak, elde edemeyince, sanki imansız olmuş gibi yaşarsa sıkıntılı, eğer vazgeçmezse hep acı çekip tokat yer. 


O halde odak noktamız

Allah'ın rızası olmalı, O'nun yarattığı sonuca teslim ve razı olmalı! Zira sonuçları yaratan O'dur. Unutmayalım ki, mutluluk rızai ilahide ve maneviyatı yaşamanın içindedir.

Mutluluğu madde, eş, ev, araba vesaire değil, Allah verir. Evet bunlar üzerinden bir yere kadar Allah verebilir, ama bir yere kadar. Bunlar insanı kesmez. Çünkü insan ahirete aday olduğu için ihtiyaçları sınırsızdır. Ancak sınırsız isteğinize kavuşursa gerçek mutluluk meydana gelir. O da cennettir.


Maalesef insanlar mutluluk ile hazzı karıştırıyorlar. Unutmayalım haz bedenen, mutluluk ise ruh ile hissedilir. 


Ayrıca kimseyi hiçbir konuda kıskanmamalı, zira veren Allah'tır. O'nun taksimine rıza göstermeli. Allah bazen yokluk, bazen de varlıkla imtihan eder. Herkese imtihan gereği farklı verir. Bu ister mal mülk olsun, güzellik, evlat, ev, araba, mutlu bir yuva olsun farketmez. Vesaire... Dolayısıyla varlık imtihanı yokluk imtihanından daha ağırdır. Acaba kişi verilen bu nimetlerin şükrünü kulluğuyla eda edebiliyor mu? 


(Allah korusun) Arzu etmeyiz ama, varsayalım her şeyimizi kaybettik, bizi ne ayakta ne tutar?  İMAN İMAN İMAN...

 

Hayat gerçek değil oyun ve eğlenceden ibarettir.

Her şey fani... Arzular için küçülmeye değmez. Mutluluk da mutsuzluk da geçici...

Unutmayalım ki her şey dışardan göründüğü gibi değil. Herkes imtihanda... Ve herkesin kendi çapında sıkıntıları var. Böyle bir durumda bile kendinden daha düşüklere bakmak lazım. Unutmayalım ki sayılı günler çabuk biter asıl ahiret ebedi..


Dünyevi problemler sebebiyle aklımızla kendimize eziyet etmemeliyiz. Hem akıl bunun için verilmedi. Unutmayalım ki olumsuz düşünceler insanı zehirliyor.


O halde tamamıyla beklentilerden vazgeçerek ummadan yaşanmalı ki mutlu olunsun. Aksi halde hayatta beklentilerine kavuşmazsa insan hep üzülür. Eğer kişi hayatta çok beklentiler içerisinde değilse, veya beklentilerini en aza indirirse, durumu kabullenir ve Allah'ın takdirine rıza gösterir. Aksi halde hep kendinden üstte olanlara  bakarak mutsuz olur.


Hem Allah her şeyi lütfundan veriyor. Biz hiç hak sahibi değiliz ki... O halde Allah'ın bizi yokluktan var etmesi de büyük bir lütuf. Bu nedenle "Hiç haketmediğim kadar iyiyim elhamdülillah" demeliyiz içimizden. Çünkü varlık âlemine atıldık. Rabbimizi tanıdık. Allah'ın değerli halifesi olduk. İslam’ı tanıma şerefine nail olduk. Ve inşallah rıza-i ilahi doğrultusunda yaşarsak ebedi mutluluğa erer ve Yüce Yaradanımızı görme lütfuna ereriz. Aman Allah'ım bundan daha leziz ne olabilir. İşte mutluluğun doruk noktası... Allah'ım nasip  et ne olursun! Rıza-i ilahi alan kullara ne mutlu!.. Rabbimiz bizleri o kullarından eylesin inşallah.

Yorumlar
Yorum Yap